Прослављена слава и јубилеј храма Светог Николаја Српског у Коловрату

Поводом прослављања храмовне славе, као и двадесете годишњице освећења темеља храма, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је, у уторак 7. маја 2024. године, Свету архијерејску Литургију у храму Светог Николаја Српског у Коловрату код Пријепоља. Саслуживали су протојереј Горан Крстић, јереј Радан Драгутиновић и протођакон Иван Савић.

Поред многих других гостију и званица, међу многобројним верним народом, у Божанској Литургији је учествовао и Председник општине Пријепоље г. Драго Попадић са сарадницима.

Након заамвоне молитве кренуо је молитвени опход око светог храма а потом су пред храмом освештани славски дарови и преломљен славски колач. Домаћини овогодишње славе били су г. Војо Кијановић и г. Славко Пјановић са породицама.

Честитајући славу и овај значајан јубилеј старешини храма Светог Николаја Охридског и Жичког протојереју Небојши Јовановићу, свим парохијанима парохије коловратске, као и свима сабраним данас код ове светиње, Преосвећени Епископ Атанасије је у пастирској беседи, поред осталог, рекао: – Апостоли Христови, од почетка, и Свети Јован Златоусти, позивају нас да у својој свести утврдимо сећање на Христово Васкрсење. Апостоли Христови били су најјачи људи који су живели у историји, зато што су били сведоци Васкрслога Христа. Онога који победи смрт, који победи све зло овога света добротом својом, љубављу својом.

– Црква Христова, проходећи кроз историју, кроз време и просторе, има и задатак, а то је и начин живота, да сведочи, оприсутњује ту свест о Христовој победи и о том новом животу и новим могућностима живљења живота за све нас. Зато се ми подсећамо на оне који су добри и истинити сведоци тога и зато их прослављамо и имамо њихове празнике. Зато имамо дан Светог великомученика и победоносца Георгија да гледајући у њега и ми се утврдимо у тој свести да је Христос од свакога зла јачи и да је победоносно ићи за Њиме.

– Сведоке те љубави Божије имамо кроз читаву историју, љубави, истине и правде Божије. Међу њима је и Свети Николај Охридски и Жички, којега данас цела Црква прославља. Онај који је писао тропар, похвалну песму, Светом Николају тај је сажео мудро, богонадахнуто све оно што је везано за њега.

– Златоусти проповедник Васкрслога Христа, Васкрслога Христа, не пораженога Христа. Христос није поражен. Јесте послан у смрт али је Он и тамо победио, у гробу. И апостоли Га знају усталога, живог, и таквога Га нама сведоче и преносе. А међу тима јесте и Свети Николај Охридски и Жички.

– Ми јесмо, као народ, по броју мали, али има нас на Небу много више, и сви смо заједно. Једном благодаћу Божијом делујемо, једном мудрошћу, једном памећу и једном силом, јер, нама који још ходимо, они силу додају и умножавају. И ми се молимо томе Светом Николају да подари мир и слогу роду нашему, нагласио је Епископ Атанасије упутивши молбу Светом Николају да нас све оснажи, нарочито у овом времену у којем смо.

Обележавање двадесетогодишњице освећења темеља храма Светог Николаја Охридског и Жичког у Коловрату била је прилика да Епархија милешевска и Епископ Атанасије искажу захвалност појединцима који су несебично улагали свој рад, труд и време за напредак и добробит наше Цркве. За дугогодишњу исказану делатну љубав према Српској Православној Цркви, према храмовима и манастирима Епархије милешевске, а нарочито према храмовима Светог Василија Острошког у Пријепољу и Светог Николаја Охридског и Жичког у Коловрату, додељено је високо одликовање Епархије милешевске Орден Белог Анђела Првог степена господину Брану Петрићу из Коловрата. Додела овог признања од стране Епископа Атанасија пропраћена је громким аплаузом и великим одобравањем од стране свих сабраних у порти храма.

Организатори прославе, са старешином храма протојерејем Небојшом Јовановићем на челу, приредили су и пригодан културно-уметнички програм у ком су учествовали здравичар Вук Пантовић, народни гуслар Максим Војводић, фрулаш Лука Видаковић, фолклорни ансамбл Дома културе из Пријепоља.

Протојереј Небојша се на крају програма захвалио свима који су кроз све ове године, како се храм Светог Николаја Српског у Коловрату гради и уређује, помагали и учествовали у свим радовима, захвалио Епископу Атанасију на сталној духовној бризи и старању за све нас, па потом позвао све да заједно пређу у велику салу парохијског дома где су домаћини овогодишње славе приредили заједничку трпезу љубави.