Савинданске свечаности у манастиру Милешеви

Прослава Савиндана у манастиру Милешеви започела је у навечерје празника, у четвртак 26. јануара 2023. године, празничним бденијем са петохлебницом које је служио Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије. Саслуживали су архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Марко Папић, протојереј Никола Перковић и протођакон Иван Савић.

На сам дан празника, у петак 27. јануара 2023. године, Епископ Атанасије је, у Вазнесењском храму манастира Милешеве, служио Свету архијерејску Литургију. Саслуживали су настојатељ Светоуспењског манастира у Сељанима код Пријепоља игуман Петар, настојатељ манастира Светог Николаја у Прибојској Бањи јеромонах Јован, настојатељ манастира Светих Козме и Дамјана на Воденој Пољани код Нове Вароши јеромонах Матеј и протођакон Иван Савић. Милешевско монашко сестринство је, предвођено игуманијом Аквилином, одговарало на прозбе и јектеније.

Бројни верни народ дошао је у милешевску светињу да узме учешће у Евхаристијском сабрању и са својим Епископом, свештенством и монаштвом прослави Светог Саву, великог српског просветитеља и учитеља. Многи су се постом и молитвом припремали за овај дан па су приступили и причестили се Божанским Телом и Крвљу.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и преломљени славски колачи које су припремиле милешевске сестре као и домаћини овогодишње славе, Драгиша Радуловић и Иван Бабић са својим породицама.

Честитајући празник свима Преосвећени Епископ Атанасије је рекао: – Христос је са нама. А то се нарочито види у Светој Литургији, у томе што Себе даје нама, али, види се и по томе што нам шаље своје угоднике сличне Њему, људе испуњене светошћу, Духом Светим, знањем, мудрошћу, врлинама божанским, љубављу, миром, смирењем, човекољубљем, Богољубљем. Један од таквих јесте Свети отац наш Сава, први Архиепископ и Просветитељ српски.

– Ови дани, Светосавски, дати су нама нарочито због тога да бисмо ближе увидели и сагледали колико је добар Бог према нама, колико смо ми привилеговани од Њега. Јер, ми смо као људи склони забораву, незахвалности, неблагодарности, и често превиђамо какве нам Бог дарове све даје.

– Сав овај простор је освећен Савиним присуством, и ми благодаримо Богу што нам је дао Светитеља Саву. Благодаримо Богу што нас држи у својој близини, преко Светог Саве. Благодаримо Светом оцу Сави што нас и даље држи за своја духовна чеда, што има љубави према нама, рекао је Епископ Атанасије, и препустио деци, која су се спремала за овај дан, да и они на свој начин изразе љубав и благодарност Светом Сави.

А деца су прилазила и кратким стиховима, из чистих детињих срца, узносила славу и благодарност Богу и Светом Сави, па су за свој труд награђени пригодним поклонима које су домаћини славе припремили.

Након Божанске Литургије домаћини су све присутне позвали у манастирску гостопримницу где су приредили трпезу љубави и где је слављење Бога и Његовог угодника Светог Саве настављено кроз богоугодне разговоре, дружење и песму.