Славске свечаности у Пљевљима поводом празника Свете Петке

Поводом прославе празника Преподобне Параскеве – Свете Петке, у четвртак 27. октобра 2022. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у храму посвећеном овој дивној угодници Божијој у Пљевљима.

Саслуживали су настојатељ манастира Свете Тројице у Пљевљима игуман Зосима, настојатељ манастира Успења Пресвете Богородице у Сељанима код Пријепоља игуман Петар, протојереј-ставрофор Никола Олић, јереј Горан Крстић и протођакон Иван Савић.

На почетку Божанске Литургије Преосвећени је рукопроизвео у чин чтеца ученика петог разреда Богословије Светог Петра Дабробосанског у Фочи Луку Цупару и ученика другог разреда Гимназије Атанасије Пејатовић у Пљевљима Миљана Секулића.

Након заамвоне молитве Епископ је освештао живопис храма а потом су освештани и славски дарови и преломљен славски колач. Кумови овогодишње славе били су чланови Братства православне омладине из Пљеваља.

После отпуста Преосвећени је, честитајући присутнима празник и славу храма, рекао: – Све нас, сабране данас овде у великом броју, у храму Свете Петке, заједно са свима Светима, сабрао је Господ наш Исус Христос. Црква Христова и јесте сабор оних око Христа, који верују у Њега и који се спасавају Њиме. Господ Христос је дошао да успостави Царство вечно, Царство живих.

Владика је подсетио укратко на данас прочитане речи из Светог Писма које дају једну од илустрација Царства Небеског, причу о мудрим и неразумним девојкама, па затим појаснио: – Оне девојке из приче су душе људске а светлост њихових светиљки су дела људска. Дела људска су светла или тамна. Ако нам дела светле можемо прићи Светлости, Ономе који је сав Светлост, Богу. А ако у души нашој нема светлости него је тама, ако нема дела која светле, онда немамо довољно енергије, довољно снаге, да се приближимо Њему.

– Када слушамо речи из Светог Писма, да ли ћемо их схватити не зависи од школе земаљске кроз коју смо пролазили него од наше душе која је као огледало. Речи Светог Писма, Божанске речи, треба да се огледају у њој, или ако је душа мрачна, не могу се огледати.

– Од те чистоте, која се огледава у Преподобној Параскеви, зависи колико ћемо бити успешни да се икада приближимо Богу. Зато је потребно чистити душу од грехољубља и грешних дела, постати чист, и онда чинити добра дела која су дела светлости. У Цркви Божијој сви смо призвани и за свакога има места. Свако од нас може себе да оствари у Цркви Божијој вером и добрим делима, закључио је Епископ Атанасије на крају, похваливши верни народ сабран у храму Свете Петке у Пљевљима за њихову ревност у вери, њихову љубав према Богу и њихово човекољубље, које су исказали својом истрајношћу у одбрани, уређењу и очувању светиња.

Саборовање је потом настављено трпезом љубави коју су домаћини овогодишње славе приредили за све присутне. А за наредну годину за домаћина се јавио г. Милан Мијо Лекић са својом породицом.

У поподневним часовима, након вечерњег богослужења, испред храма Свете Петке кренула је традиционална литија градским улицама. Саборно, у молитвеном ходу, предвођен Епископом Атанасијем и свештенством, верни народ Пљеваља и околине прошао је улицама града узносећи благодарност Богу за свако добро које им несебично дарује и приносећи молитве за напредак и благостање у свему што је Богу пријатно и угодно. У великој пљеваљској литији учествовали су, поред осталих, председник општине Никшић Марко Ковачевић, народни посланик у Скупштини Црне Горе из Берана Јелена Божовић, директор Рудника угља Пљевља Милан Мијо Лекић.

По повратку молитвеног хода кроз град, на тргу Патријарха Варнаве одржан је пригодан културно-уметнички програм. Овом приликом Епископ Атанасије је уручио Орден Белог Анђела трећег реда г. Александру Тошићу из Пљеваља, за делатну љубав према Српској Православној Цркви посебно показану у одбрани српских православних светиња, књижевном раду и заслугама у афирмацији српске културе и духовности.

Беседу Епископа Атанасија, након Божанске Литургије, можете послушати овде: