Свети Сава походи Нови Сад

,,Данас, нас благодат Светога Духа сабра” да једним устима и једним срцем дочекамо светог и богоносног оца нашег Саву, првог Архиепископа и просветитеља српскога, поклонимо му се и омогућимо да заувек остане са нама, кроз честицу његових светих моштију и духоносно присуство којим нас покреће на неуморно трагање за истинским животним смислом.

Благословом Преосвећеног Епископа бачког др Иринеја, а на молбу свештенства светосавског храма, Епископ милешевски г. Атанасије,  донео је на духовни дар честицу моштију Светог Саве преузету од, чудом Божјим претекле Врачарској ломачи, леве шаке Светога која се чува у манастиру Милешеви,  подаривши је на укрепљење роду своме, који настоји да живи Јеванђељем и сведочи веру својих предака, на овим северним просторима наше многострадалне и напаћене отаџбине.

У свеблагословени недељни дан када наш народ прославља 100-годишњицу славног ослобођења од туђинске власти и дан примирја у Првом светском рату, 11. новембра 2018. године, у храму Преноса моштију Светог Саве у Новом Саду сабрао се род Немањин и Савин на бесмртно Евхаристијско славље, којим је началствовао Епископ милешевски г. Атанасије уз архијерејско саслуживање Епископа мохачког г. Исихија и свештену асистенцију протојереја-ставрофорâ: Миливоја Мијатова, архијерејског намесника новосадског првог и Недељка Зубовића, пароха телепског; протојереја Владана Симића, Секретара Епископа бачког; протонамесникâ: Миодрага Шипке, архијерејског намесника суботичког; Душана Ђукића, архијерејског намесника оџачког; Бране Миловца, архијерејског намесника бачкопаланачког;  храмовне сабраће Мирослава Милића и Бранислава Мркића, архијерејског намесника новосадског другог; јерејâ: Саве Николића, архијерејског намесника сомборског; Александра Игњатова и Ђорђа Стојисављевића храмовних отаца, те Мирка Божића, новорукоположеног свештеника који се припрема за упућивање на парохију. Литургијском благолепију и добром поретку допринели су протођакон Никола Перковић из милешевске Епархије, Мирослав Николић, катедрални ђакон, Владо Поповић храмовни и Огњен Верић Светониколајевски, уз милогласно појање  полазника Школе црквеног појања новосадске Црквене општине Свети Јован Дамаскин, под уметничким руководством јерођакона Јеротеја, сабрата Светоархангелског манастира у Ковиљу. Благоверни народ нашег града сабран, у не малом броју, свесрдно се уткао у ово дивно духовно славље узносећи благодарне молитве Васкрслом Господу, Који нам је подарио бесмртног пастира, оца и учитеља пута који води у живот вечни, Светитеља Саву.

После прочитаног јеванђелског одељка Недеље 24. по Педесетници, које приповеда о Христовом чудесном васкрсавању Јаирове кћери јединице и исцелењу дугогодишње болеснице од течења крви, Владика Исихије се надахнуто обратио сабранима истичући да нас Господ овим јеванђељем двоструко позива да верујемо, речима: ,,Вера твоја поможе ти!” И ,,Не бој се! Само веруј!..” те да та благословена потреба у нама треба да се са наше стране унапређује и негује, да би нас присније и нераскидиво везивала са Господом и међусобно.

На ђаконов усклик ,,Са страхом Божјим, вером и љубављу приступите» ка живоносној Трпези Господњој потекла је мирна река људи предвођена дечицом. На самом концу свете Литургије гостујући архијереј, Владика Атанасије, речито је и веома садржајно поздравио свештено сабрање Цркве Божје, благоверног Народа Његова. Благодарност Господу и Епископу бачком, Преосвећеном г. Иринеју, који из здравствених разлога није могао да возглављује данашње богослужење, а благословио је да га ми, какви год да смо, принесемо Богу Оцу,  само је била увод у најаву додатне радости која ће  данашњи сусрет верних са Господом, обогатити радошћу доласка Светог  Саве, кроз делић моштију, међу њих. Он је нагласио да је само радост коју Господ дарује Собом, и кроз свете Његове, постојана и препорађа срца људска. Зато долазак Светог Саве, и на овај свечудесни начин, да остане међу децом његовом извориште је васкрситељне силе Вишњега и свемоћна инспирација за живот по бесмртним начелима.

Речима Владике Атанасија, у својству домаћина, уследиле су речи захвалности Владике Исихије за Владичино свештенослужење и дар честице моштију Светог Саве, коју је донео из славне Милешеве, и која ће од сада духовно крепити не само парохијане Светосавског храма, нити једино житеље Новог Сада, него и све благочестиве православне хришћане Епархије бачке.

На ове речи Владике Исихија надовезао се, видно надахнутим словом протонамесник Бранислав Мркић, настојатељ Светосавског храма, којим се у име свештеничког братства и благоверног народа, обратио Господу, Светоме Сави и свима присутнима, благодарећи због овог симфоничног и саборног настојања да се тренутак историје претвори у неотуђиво присуство Царства Божјег у нама, кроз ову небоземну посету коју нам је Свети отац наш Сава, приуштио.

Потом је уследило целивање моштију, које је све време у наручју држао Епископ Атанасије, док су верни приступали Светоме, а затим Епископу Исихију да их помаже освештаним уљем.

Сваки учесник ове неочекиване радости, уверени смо да би распеване душе, а у недостатку сопствених речи, поновио онај истински потресан стих црквеног песника који сведочи ,,Као да на небу стојимо, мислимо, Богородице!” Због свега што данас доживесмо, наше речи саме од себе, преобраћају се у молитвени вапај Светоме: Љубљени оче наш Саво, моли се Господу Христу за престанак сваког раздора у нама и унутар Православне Цркве Христове и за сачување земаљске отаџбине твоје. Свемилостивим очинским оком погледај верна чеда твоја и подај им снаге да непоколебиво следе твој бесмртни пут. Свима нам буди у болестима лекар, у тузи утешитељ, у заточеништву посетитељ, у невољама помоћник, а на самртном часу милостиви покровитељ и заштитник, да бисмо се и ми слабашни и безвољни, твојим светим молитвама, укрепили у свему врлиснком и удостојили блаженог живота у Царству Христа Бога нашег. Амин.

Војни свештеник Ђорђе Стојисављевић

Извор: Информативна служба Епархије бачке