Торжествена прослава Светог Василија Острошког у Пријепољу

У Недељу другу по Васкрсу – Томину и празник Светог Василија Острошког, 12. маја 2024. године, у Пријепољу је свечано и молитвено прослављена слава града и слава храма Светог Василија Острошког. Тим поводом Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је у пријепољском Саборном храму Свету архијерејску Литургију. Преосвећеном Епископу Атанасију саслуживали су сабрат манастира Ђурђеви Ступови код Берана протосинђел Евстатије и архијерејски намесник бјелопољски протојереј-ставрофор Дарко Пејић из Епархије будимљанско-никшићке, као и настојатељ манастира Свете Тројице код Пљеваља игуман Зосима, сабрат храма Светог Василија Острошког протојереј Бранислав Стојановић, парох нововарошки јереј Мишел Мемишевић, парох прибојски јереј Милорад Петровић и протођакон Иван Савић из Епархије милешевске. За певницом је појао пријепољски хор Свети краљ Владислав.

Храм је био мали да би примо све учеснике Божанске Литургије, њих више хиљада, те је велики број пратио богослужење из порте. Међу бројним гостима и званицама били су и Председници општина Прибој г. Лазар Рвовић и Пријепоље г. Драго Попадић, са сарадницима, гости из Пљеваља из Рудника угља Пљевља и Црквене општине пљеваљски ж, представници пријепољске ватрогасне бригаде, полиције, Дома здравља и других јавних установа нашег града.

Домаћини овогодишње славе били су Станко Јањушевић и Владан Матовић са породицама. За идућу годину, за домаћине славе, јавили су се пријатељи Милинко Бујак и Радојица Коругић.

Након заамвоне молитве из порте је, предвођена Епископом Атанасијем и свештенослужитељима, кренула свечана Литија градским улицама, уз узношење молитава Господу Богу за напредак, здравље и мир свих житеља града Пријепоља.

По повратку, пред храмом су освештани славски дарови и преломљен славски колач а потом се Епископ Атанасије пригодном пастирском беседом обратио сабраном народу: – Све нас је данас сабрао Свети Василије Острошки Чудотворац. Он је држао у своме духовном загрљају сав овај простор у 17. веку, чувао га, хранио га, и ето, наставио је да брине о овом простору и дан-данас.

Владика се осврнуо на саму личност Светог Василија Острошког и његова главна обележја: – Бог нам га је дао као водитеља и као узор из рода нашега, као пример кави треба да будемо ми. Рођен је од благочестивих родитеља, добро васпитаних, подигнутих у српској православној традицији, у Јеванђељу. Нису његови родитељи били много учени али су духом били уобличени, образованог, оформљеног, светог лика, тако да је мали Стојан, како су на крштењу прозвали Светог Василија, могао од својих родитеља да научи само добро. То нас позива да ви који имате децу да их добро васпитавате и да подижете духовно и телесно здраве породице.

Епископ Атанасије је овом приликом саопштио и једну посебну радосну вест за народ пријепољског краја: – Један од најсветијих делова одежде Светог Василија Острошког пренет је испод Острога овде у храм Светог Василија Острошког а то је његов омофор. Тај део одежде био је тридесетак година на моштима Светог Василија и ми смо га добили на поклон, приликом недавног преоблачења моштију Светог Василија Острошког.

– Сви верни који приступају овој светој реликвији имају могућност да од ње траже благослов, благодат исцељења, умудривања, духовног снажења, јер ове свете реликвије су преко моштију Светог Василија у Острогу учествовале у исцељивању многих. Ово је уједно и позив свима да кроз Светог Василија, знајући за његову веру и верност Богу и његову љубав, слободно траже од Бога, кроз њега, преко њега, оно што им је потребно, упутио је присутне Епископ Атанасије.

Старешина храма Светог Василија Острошког у Пријепољу протојереј Горан Крстић захвалио се свима који су учествовали у данашњем слављу, Епископу Атанасију на његовој бризи и старању за све, домаћинима данашње славе на труду који су уложили да све потребно припреме, гостима и званицама што су се одазвали на позив и дошли да сви саборно прославимо Бога и Његовог угодника Светог Василија Острошког.

У порти храма приређен је и мали културно-уметнички програм уз учешће фолклорног ансамбла Дома културе из Пријепоља и народних гуслара, а за то време верни народ је имао прилику да приступи и поклони се Омофору Светог Василија и од Светог затражи помоћ и благослов, посредништвом овог дела његове одежде.

За све присутне домаћини овогодишње славе су приредили трпезу љубави која је послужена у сали парохијског дома као и у порти храма.