У Каменој Гори прослављена слава храма Свете великомученице Марине – Огњене Марије

Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је у суботу 30. јула 2022. године, поводом храмовне славе, Свету архијерејску Литургију у храму Свете Великомученице Марине – Огњене Марије у Каменој Гори код Пријепоља. Саслуживали су протојереј Никола Перковић и протођакон Иван Савић.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и преломљен славски колач. Домаћин овогодишње славе био је г. Милан Баковић са породицом.

По отпусту Преосвећени Епископ Атанасије се обратио присутном верном народу, краћом пастирском беседом, подсетивши све на дивно, и на свако добро инспиративно, житије светитељке чији спомен данас прослављамо: – На данашњи дан, у световном календару, помињу се многи људи који су значајно утицали на животе људи и ток људске историје. Али, убедљиво је утицајнија ова храбра девојка, коју празнује Црква Божија, Света великомученица Марина, која је живела у првим вековима хришћанства. Она је била за изградњу Царства Вечнога Небескога, које се простире и на земљу и по узору којега се уређује и земаљски живот, у правди Божијој, љубави Божанској, човечности, равноправности свих људи, међу собом и пред Богом.

– Она, храбра девојка, била је у стању да својим умом, облагодаћеним Богом, разлучи шта је шта и да се определи за вечне вредности за које вреди живети, па чак и земаљски свој живот принети, ако је неопходно. Њен утицај на догађања у историји остао је већи и јачи него оних значајних световних личности. Једна девојка је више утицала на историју, и она је инспирација многима и дан данас, за лепоту небеску, за љубав вечну, за истину вечну.

– Света великомученица Марина се увенчала, како каже животописац, свим венцима лепоте небеске, венцем девичанства, венцем сваке врлине, увенчана венцем мучеништва, венцима нетрулежним, небеским, вечним, непролазним, који трајно светле неугасивом светлошћу. Због тога је она и данас тако утицајна. И кад читамо њено житије и кад јој се молитвено обраћамо она дејствује у нашим животима, у нашим опредељењима ума, расуђивањима, усмерењима срца.

Преосвећени је, на крају, свима честитао на љубави према Богу и према правим вредностима, коју исказују трудећи се на уређењу и довршењу храма у њиховом селу, и посебно честитао онима који су се потрудили да организују данашњу свечаност, пред Богом и пред нашим прецима, додавши: – Благодаримо најпре Богу који нам је дао у срце те љубави и мудрости да се саберемо овим поводом, на овом правом месту.

Старешина храма Свете великомученице Марине, протојереј-ставрофор Богдан Кувеља, захвалио је Преосвећеном Епископу Атанасију на издвојеном времену да данас, заједно са сабраним народом Божијим, узнесе молитве и благодарност Богу за сва добра која нам несебично даје.

Након Божанске Литургије домаћин данашње славе, г. Милан Баковић, је позвао све присутне да заједно, за трпезом љубави коју је припремио са својом породицом, наставе ово сабрање у славу Божију а у част Свете великомученице Марине – Огњене Марије. За наредну годину, за домаћина славе, јавио се г. Славенко Кијановић коме је Милан, по нашој традицији, предао део славског колача.