У манастиру Давидовица прослављен празник Цвети

На празник Уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим – Цвети, у недељу 9. априла 2023. године, посебно свечано је било у манастиру Давидовици у близини Бродарева, код Пријепоља. Ту у Давидовици, у Богојављенском храму, поводом овог дивног празника Господњег, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију.

Саслуживали су настојатељ манастира Давидовица архимандрит Нектарије, архијерејски намесник пријепољски протојереј Игор Ерић и протођакон Иван Савић. Хор Свети краљ Владислав, при Саборном храму Светог Василија Острошког из Пријепоља, одговарао је на прозбе и јектеније.

Велики број верног народа сабрао се код ове древне Немањићке светиње да заједно са својим Епископом и свештенослужитељима узнесу молитве и благодарност Богу за сваку доброту и љубав коју нам несебично пружа. Већина присутних приступила је са страхом Божијим, вером и љубављу трпези Господњој, причестивши се Телом и Крвљу Христовом.

Након заамвоне молитве кренуо је трократни опход око светог храма а потом су се стазом спустили мало ниже до великог металног крста који је Епископ освештао за ову прилику постављен у порти. Овај дивно израђени крст биће постављен на врху изнад манастира, одакле ће својом лепотом упућивати путнике на ову нашу дивну светињу, манастир Давидовицу.

Након освећења крста сви су се у литији вратили до храма где су потом освештани славски дарови спремљени за овај дан и празник.

Преосвећени Епископ Атанасије је, у пастирској беседи, честитао свима овај велики и диван празник а потом, између осталог, додао: – Данас је ово велики дан за нас јер ми се прикључујемо оној великој поворци која је пратила Господа Христа у Јерусалим, и онима који су га у Јерусалиму онда дочекали, када је Он ишао да коначно освоји тај царски град и да заснује Своје вечно небеско, небоземаљско, царство, Царство вечно, које обухвата и које ће обухватати све просторе.

– Данас се радују, виде нас и радују се, сви они који су Господа Христа онда дочекали са палмовим гранчицама, и гледају шта смо ми принели, како смо пришли и прикључили се.

– Замислите, у оваквом свету какав је, где се рачуна на разорна оружја, иде један необичан човек, јашући на магарету, праћен децом, и каже да је Он Цар, Господ наш Христос, и то Цар вечни. Боре се та два царства. На једној страни имамо Христово Царство љубави, доброте и лепоте. Деца наоружана љубављу и радошћу живота. А на другој страни имамо оне који настоје да ову планету, и ако још има неких простора, освоје оружјем, без љубави, себично, егоистично, не за друге него за себе.

– Ми знамо унапред ко ће победити. Победиће Царство доброте, љубави, лепоте, Христово Царство, Христови војници, наоружани лепотом, добротом, љубављу, радошћу, надом, добрим намерама. Истина, битка још није завршена али ми победу већ видимо, уствари ми њоме већ живимо. Јер смо ето и ми успели да принесемо наше дарове, прикључивши се тој поворци оних који Христа следе.

Владика је потом указао на значај и значење крста који је обновљен, данас освештан, и који ће бити постављен на врху изнад манастира: – Крст ће одозго да нам светли и, као што смо читали у молитвама Творцу, он ће нас штитити и одгонити све непријатеље од нас и од наших простора. Својим благословом он ће нас оснаживати за свако добро дело, веру, наду, слогу, љубав, све што је потребно на путу ка Царству Вечном Небеском.

– Пратећи Господа, како улази у Јерусалим, да Себе зацари својом љубављу, својим страдањем, својом истрајношћу, ми се, у тој вери више утврђујемо и наставићемо и наше молитве и радости, разговоре и наша сусретања, учествујући у тој победној радости коју нам је Господ дао уставши из мртвих и васкрсавајући све оне који се са вером Њега држе, истакао је Епископ Атанасије.

Овај велики дан и празник био је прилика за исказивање захвалности онима који су свесрдно помогли и помажу монашку обитељ манастира Давидовица. За показану љубав и доброчинство према Српској Православној Цркви, а нарочито према манастиру Давидовици, Епископ Атанасије је одликовао Архипастирском граматом г. Срђана Милојевића из Трстеника и господу Горана Штрбановића, Мирослава Шапића и Перицу Николића из Врњачке Бање.

Архимандрит Нектарије, настојатељ манастира Давидовица, захвалио се Епископу Атанасију на очинској љубави и бризи коју показује према овој обитељи, свима који су дошли да увеличају овај празник и дан и свима који помажу ову древну српску светињу, а потом све позвао да се заједно послуже за трпезом љубави коју су заједнички приредили и с љубављу изнели.