20 година од освећења храма Васкрсења Христовог у Прибоју

Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је, у четвртак 12. октобра 2023. године, на празник Преподобног Киријака Отшелника – Михољдан, Свету архијерејску Литургију у храму Васкрсења Христовог у Новом Прибоју, поводом обележавања јубилеја – 20 година од освећења овог храма.

Саслуживали су пензионисани свештеник протојереј-ставрофор Милутин Андрић који је подигао поменути храм; протојереј-ставрофор Станко Трифуновић, парох шабачки и некадашњи старешина храма Васкрсења Христовог; настојатељ манастира Светог Николаја у Прибојској Бањи игуман Петар; архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Марко Папић; парох пријепољски и некадашњи парох прибојски протонамесник Владо Лазић; и протођакон Иван Савић. На прозбе и јектеније одговарао је црквено-градски хор Свети кнез Лазар при Црквеној општини Прибој.

Литургијском сабрању између осталих присуствовали су председник општине Прибој г. Лазар Рвовић, председник Скупштине општине Прибој г. Борис Мрдовић, генерални директор ФАП корпорације г. Милутин Живојиновић, представници културног и јавног живота Прибоја и многи други.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови а славски колач је са Епископом Атанасијем преломио старешина храма протојереј Спасоја Вујанић.

Честитајући присутнима сабрање и овај велики јубилеј Епископ Атанасије је у пастирској беседи, између осталог, рекао: – У овом светом храму, у коме се ми сабирамо, окупљамо, стајемо пред Господа и Свете Његове, ми постајемо Црква, постајемо оно што треба да будемо, постајемо људи. Овде се поправљамо и трудимо се да оно што не ваља поправимо и да се поново учинимо исправним, здравим. Храм Божији је за то намењен.

– Ми се у храму Божијем молимо да нам Бог дâ да будемо способни ходити за Њиме и бити са Њиме, слушати Његову науку Божанску и испуњавати је. Молимо се за то да Он учврсти кораке наше, да нас испуни даровима, плодовима, силом Духа Светога.

– Љубав, као један од плодова Духа Светога, постиже се у заједници са Богом, када се Богу обраћамо и Богу молимо, а храм Божији управо јесте за то. Па и овај храм који сте ви градили. Специфичност данашњег прослављања овог јубилеја јесте у томе што се може потврдити да је овај храм испунио своју функцију, постигао своју намену својим присуством овде међу вама у Прибоју у протеклих двадесет година.

– Први дар Духа Светога, слоге и љубави, већ се види. Иако је данас радни дан, иако деца данас иду у школу, овај храм је пун, препун. Ви сте дошли да будете у заједници са Богом и са Светима Његовима и дошли сте да будете у заједници једни са другима, показујући тиме све нивое љубави, и разумевање, и солидарност, сарадњу и прожимање у тој љубави.

– Господ жели да се ми духовно објединимо, сви православни хришћани, посебно ми српски. Времена су тешка и неопходно је да сви будемо у заједништву. Морамо бити једно, заједно у Господу Христу, у нашим светим прецима, који су наш темељ на коме стојимо. Морамо сада објединити све знање, све умеће, праштајући једни другима, превазилазећи слабости, и пре свега, праштати и себи, бити у миру са собом и не слагати се са својим слабостима, превазилазити их и не дозвољавати да се оне понављају. Јачати и непрестано учити из науке Господње, и на тај начин усавршавати и себе и оне около себе, беседио је Епископ Атанасије.

Након Божанске Литургије у порти храма Васкрсења Христовог одржан је пригодан културно-уметнички програм у коме су учествовали дечији црквени хор Милица Ракић из Прибоја, КУД Дабар при Црквеној општини Прибој, рецитатори, фрулаши, гуслари…

Управа храма приредила је и заједничку трпезу љубави у порти и искористили су ову прилику да одају признање свима који су помогли да храм данас буде оно што јесте. Поменути су сви, покретачи изградње, градитељи, бројни донатори, сви досадашњи служитељи овога храма, и сви други који су на било који начин учествовали у градњи и улепшавању храма у протеклих двадесет година.