Да пратимо Господа у љубави, стабилно, смирено и стрпљиво

На Велики Четвртак, 5. априла 2018. године, верни народ Пријепоља се сабрао у Саборном храму Светог Василија Острошког на литургијском сабрању којим је началствовао  Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије. Саслуживали су протојереј-ставрофор Душан Јанковић, парох пријепољски; протојереј-ставрофор Лазар Вељанчић, старешина храма Свете Тројице у Новој Вароши; протојереј Станко Благојевић, архијерејски намесник нововарошки; протонамесник Владо Лазић, парох пријепољски; протођакон Никола Перковић и ђакон Горан Крстић. Благодарећи Богу на свему, они који се постом, молитвом, љубављу, праштањем и сваком другом врлином припремају за Празник Васкрсења Господа и Спаситеља нашега Исуса Христа приступили су путиру, насладошћујући се Пречистим Тајнама Христовим, на отпуштење грехова и на живот вечни.

Поучавајући паству Преосвећени Епископ је рекао да се на данашњи дан посебно сећамо Христове последње вечере са Његовим ученицима, преносећи се срцем и духом у одају у којој је Христос одржао Тајну вечеру и сагледавајући све оно што се тамо догодило: – Посебно обратимо пажњу на то колико је Христос близак са онима који су Њему верни. Господ је био близак са својим ученицима целога живота, али најблискији је био ту, за том вечером, и баш пред своје страдање хтео је да има опроштајну вечеру. И док су били за трпезом узео је воду и посуду и опрао ноге својим ученицима. Многозначан тај догађај прања ногу, јер је велико дело наменио Господ њима, да просветле овај свет, да га упознају са Њим, са Његовом науком, да спасавају свет. А то дело могу обавити само као чисти, без греха.

– Данас на Велики Четвртак пратимо Господа на Његово добровољно страдање. Ту смо заједно са апостолима, нећемо се разбити. Остаћемо као Апостол Јован који се руководи стабилном љубављу према Господу. Он се и на Тајној вечери наслонио на прса Господу. Он је ту, не излеће се, није брзоплет, све време је био присутан. Ни пред киме се није одрекао Господа, ни пред наоружаним римским војницима. Све време је био ту и преживљавао у љубави све оно што се са Господом догађа. Ето, то је препорука како ми треба да пратимо Господа у љубави, стабилно, смирено и стрпљиво, поручио је Владика Атанасије.