Епископ Игњатије посетио Епархију милешевску

На радост пуноће Цркве Христове у Епархији милешевској, 23. и 24. марта 2019. године, гост Епархије био је Његово Преосвештенство Епископ пожаревачко-браничевски и декан Православног богословског факултета Универзитета у Београду г. Игњатије (Мидић).

Посета је уприличена поводом предстојећег јубилеја – 800 година манастира Милешеве, и једна је у низу догађаја који нас уводе у сам јубилеј. Драгог госта испред епархијског седишта у Пријепољу дочекао је Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије са сарадницима.

Првог дана посете, првопастир Епархије пожаревачко-браничевске одржао је поучно предавање у Дому културе у Пријепољу на тему Црква и живот, на коме је појаснио природу Цркве и на који начин се остварује живот човеков у Цркви Христовој, нагласивши да је Божанска Литургија на којој се сабирамо есхатолошко пројављивање Цркве овде и сада, у којој се збива и остварује за нас продор у свет и време оног Есхатона, онога Последњег у нашој вери што је Бог обећао и што даје онима који Га љубе, а што нам је припремљено и резервисано за сву вечност. Она је, према речима Преосвећеног, тајна Сина Љубљенога и нашег богооблагодаћења у Љубљеноме, она је Богочовечанска Тајна сједињења и јединства Бога и човека у Једноме Христу, у јединству Њега као Главе и Тела, које је Црква Његова.

Сутрадан, у другу недељу Великог поста, Преосвећени Владика Игњатије началствовао је Божанском Литургијом у Спасовој цркви милешевске обитељи уз саслужење Преосвећеног Епископа Атанасија, свештеномонаштва и свештенства Епархије милешевске.

Сабраном народу беседио је Владика Игњатије који је рекао да је Бог Личност и да је нас створио по лику своме, као слободне личности, и жели да има личну заједницу са нама, као што и ми као личности када ступамо у односе са неким другим човеком, ми желимо да он нас као личност познаје, да нас воли, да буде са нама у заједници слободно: – У тој заједници љубави и слободе, личној заједници ми познајемо Бога, и зато Господ и каже у Јеванђељу: Сваки онај који не љуби, тај не познаје Бога. Дакле, овде је љубав неопходна да бисмо познали Бога, као што то чинимо и са људима. Могу око нас да постоје многи људи, хиљаде, и ми никога не познајемо од њих и они за нас буду као ствари, али када заволимо једнога човека он за нас постаје личност, и оно што је најважније, постаје такав да ми не можемо да живимо без њега. Управо када остваримо заједницу са Господом, тада ми не можемо да живимо без Њега. Он постаје део наше личности, а то се остварује кроз пост, остварује се у Литургији и причешћу.

– Пост је овде само један позив да остваримо заједницу а заједница је причешће и управо та заједница са Богом овде је заједница са људима, јер овде се Господ поистовећује са нама, и ако немамо љубави према Господу тешко ћемо познати овде Господа. Ми ћемо сад тамо видети само обичне људе, али ако имамо љубави и вере тада ћемо у свакоме овде који је крштен, који је сабран, видети самог Господа, управо онако како Свети Игњатије Богоносац препоручује својим верницима: На Епископа гледајте као на Христа, на свештенике као на апостоле, а на свакога брата свога исто тако као на Христа. Немојте гледати да смо као грешни, него нас Господ чини да будемо праведници иако смо грешни. То је оно што ми понављамо на свакој Литургији када подижемо дарове којима ћемо се причешћивати када кажемо: Светиње Светима, и те речи упућене су нама, а ми одговарамо: Један је Свет, један Господ Исус Христос, што значи да смо ми свети зато што је Он свет, а ми у заједници са Њим постајемо свети, беседио је Владика Игњатије.

Епископ Атанасије је на крају свете службе најпре заблагодарио Богу за литургијско служење Њему, за причешће Њиме, а затим је заблагодарио и Преосвећеном Епископу Игњатију на показаној љубави према Епархији милешевској и духовним даровима које је донео, доневши љубав и присуство свих верних његове Епархије: – Епископ носи собом и оприсутњује собом све верне које он предводи на путу ка спасењу, тако да су са нама данас и сви верни из централне Србије, и сви верни из целе Цркве Христове, јер у Цркви Христовој струји исти крвоток живота, тамо где нема отуђености једних од других, него су све ћелије тога бића здраве, јер циркулише љубав покретана истом вером и надом у заједници Тела Христовог, силом Духа Светога. То је уобичајено у Цркви да се браћа поистовећују један са другим, да маре један за другога, да им је стало до другога, да виде како је тај други, пре свега да би били заједно, и да опет испуне заповест и праксу апостолску да тешкоће једни других заједно носимо, и даље друге апостолске заповести и обичаје да они који су јачи допуњују оно што недостаје у крепости њихове браће, тако да направе да је то једно биће, браћа су једно, и онда су им бремена, тешкоће, послушања и све заједничко.

– Владика Игњатије је овде увек добро дошао и увек се осећа потреба за његовим присуством. Ми знамо да би он чешће долазио када би имао више времена али његове обавезе су бројне, тако да је за дивљење да је могао издвојити ово време. Видите шта је љубав,  братска љубав која је од Господа Христа, да и када нема времена оно се створи и нађе се. Благодаримо му за духовне дарове које донесе и удели синоћ у оном надахнутом, дубоко мисаоном предавању. Осећамо се јачим и мудријим после слушања предавања, снабдевени смо знањем и храброшћу, рекао је Владика Атанасије у захвалном слову.

У току дана, Епископи су посетили Саборни храм Светог Василија Острошког у Пријепољу и манастир Светог оца Николаја у Бањи Прибојској, где су срдачно дочекани од настојатеља ове обитељи игумана Теофила са братством.

Беседу Епископа Игњатија можете послушати овде:

Обраћање Епископа Атанасија можете послушати овде: