Имендан игуманије милешевске Аквилине

На дан када Православна Црква прославља Свету мученицу Аквилину, у Другу недељу по Духовима, 26. јуна 2022. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију у Вазнесењском храму манастира Милешеве. Саслуживали су протојереј Никола Перковић, јереј Новак Бојанић- парох зајечарски из Епархије тимочке и протођакон Иван Савић.

Након заамвоне молитве освештани су славски дарови и преломљен славски колач који је припремила настојатељица манастира Милешеве игуманија Аквилина поводом свог имендана.

Честитајући игуманији, њеном монашком сестринству и верном народу празник Епископ Атанасије је у пастирској беседи рекао: – Обиље Божанских дарова примамо на Божанској Литургији. Међу тим даровима, које нам Бог на Литургији даје, јесте и директно Причешће Њиме, Његовим Телом и Крвљу, Животом Божијим. Међу тим даровима које добијамо на Литургији јесте и дар знања, познања. То је један од врхунских дарова, један од најпотребнијих дарова које нам Бог даје. И управо због тога ми отварамо Свето Јеванђеље и учимо се из Речи Божије, причешћујемо се науком Господњом, која је ризница мудрости, ризница знања.

Владика је потом укратко подсетио на прочитане речи из Светог Писма: – Данашње прочитано Јеванђеље је посвећено томе да нас научи да треба да волимо Бога. Бога треба волети, Христа треба волети. Уствари, Христа треба сретати, сусрести, и онда бисмо Га волели неодољиво, ако бисмо Га искрено у срцу, у уму своме, у души својој сретали. Сваки сусрет са Христом је неодољиве моћи, привлачи. Нема онога који се са Њиме сусрео а да се није преобразио, променио свој живот. Сама Његова појава, Његова личност, били су такви да су изазивали љубав.

– Христос има највише да нам понуди, Христос је најлепши, највећи пријатељ, и зато нас данашње Јеванђеље позива да се изнова сусрећемо са Њиме, да се подсећамо на раније сусрете. Ићи за Христом подразумева да га толико волимо да можемо са Њиме пролазити кроз све животне прилике. И кроз страдања, која се са Њиме доживљавају као част. То су знали и Свети Апостоли и зато га нису никада оставили, зато што су осећали у себи већу благодат, веће блаженство, већу пуноћу живота, због близине са Њиме.

– Међу онима којих се сећамо због њихове неодољиве љубави према Христу јесте и Света мученица Акилина, која је пострадала за Христа са свега 12 година живота. Она је као млада спознала Христа, и благодат Божија је толико деловала у њој да је она била спремна и претрпети страдања, што се и догодило. А Бог је дао да многи кроз њу упознају Христа, видећи ту силу сусрета са Христом, силу те љубави Божанске.

– Од љубави наше према Богу зависи колико ћемо бити успешни у борби против греха, у борби против слабости било које врсте, у борби против болести, мржње, злобе, против смрти. Ако волимо Бога све ће нам ићи на добро. Љубав није само најузвишенија врлина, она је сила, она је лек, она је живот, истакао је Епископ Атанасије.

Игуманија Аквилина приредила је и трпезу љубави у манастирској гостопримници, где су сви учесници Евхаристијског сабрања, многобројни њени драги гости, били послужени.