Прослављена слава храма Светог Петра Дабробосанског у Саставцима код Прибоја

У недељу Петнаесту по Духовима, 17. септембра 2023. године, прослављена је слава храма Светог Петра Дабробосанског у Саставцима код Прибоја. Тим поводом Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију, док су саслуживали су архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Марко Папић, старешина Васкрсењског храма у Прибоју протојереј Спасоја Вујанић и протођакон Иван Савић.

Након заамвоне молитве уследио је трократни молитвени опход око светог храма а затим су освештани славски дарови и преломљен славски колач које је припремио домаћин овогодишње славе г. Радојица Новаковић са породицом, а за наредну годину се јавио г. Бране Миковић.

У пастирској беседи Преосвећени Епископ Атанасије је подсетио сабрани народ на прочитани одељак из Светог Писма: – Позвани смо данас од Господа да подигнемо своје главе, свој поглед, к небу, да гледамо на највише висине, а то је љубав. Данас смо о љубави слушали и на данашњи дан љубав нам је протумачена на прави начин, и теоријом и праксом. Шта значи волети показали су нам својим примером угодници Божији које данас прослављамо, Свети свештеномученик Петар Дабробосански и Свети пророк Мојсије. На примеру ове двојице показало се да је љубав спасоносна, да је љубав чудотворна и да је љубав из једног извора, једна сила.

– Свети пророк Мојсије који се љубављу уздигао изнад овог света, успео на гору Хорив и ту, у љубави, разговарао са Богом и затим из љубави себе дао свом народу, а Свети Петар, дабробосански свештеномученик, као да је пресликао овај живот Мојсејев. Он је најпре себе снабдео свима врлинама, засијао љубављу, и онда себе дао свом народу и целом хришћанском роду, целом људском роду послужио.

– Када су злочинци спремали уништење православног српског рода неки су нудили Светом Петру да се он склони из Сарајева а свој народ да остави. Он је на то одговорио да неће оставити то стадо које му је од Христа Бога поверено. Зато је од злочинаца био ухваћен и мучен и положио испит из љубави према Богу и ближњему.

– Свети Петар, мученик дабробосански, наставио је да врши своју службу љубави и спасења према стаду које му је од Бога поверено, и сада, на два начина која свима нама светле. Прво, његов пример, светли нам и поучава нас, то нам је школа. А други начин је тај што он то чини својим молитвама. Јер, он, угодивши Богу приближио се Богу и због његове љубави према нама Бог услишава његове молитве за нас, да Бог и нас ојача, да нас учврсти на правом путу, да се нико од нас не изгуби за Живот Вечни, беседио је Епископ Атанасије.

Преосвећени је честитао мештанима села Саставци на њиховој вери, на њиховој слози и љубави коју су показали изградњом овога светог храма и редовним посећивањем, одржавањем и уређивањем. Владика је подсетио да је пре двадесет година започета градња  овог светог храма и ето већ две деценије служи вечном спасењу мештана Саставака и свих других који у њега долазе.

Домаћин славе са својом породицом приредио је и трпезу љубави за све сабране ради прослављања Бога и Његовог угодника Светог Петра Дабробосанског.

Затим је Епископ посетио поблаћку парохију и село Црнуговиће где га је заједно са народом дочекао парох, јереј Мирослав Јовановић. Повод за ову посету је жеља мештана да граде храм у свом селу. Кроз разговор владика је упознат са њиховом намером, похвалио њихову добру жељу и посаветовао на који начин да се она најбоље и најделотворније спроведе у дело, подстакавши их на слогу, истрајност и љубав како би, уз Божију помоћ, своју намеру реализовали.