Сабор Светог Архангела Гаврила у Куманици

Храмовна слава манастира Куманице, Сабор Светог Архангела Гаврила, торжествено је прослављена у понедељак 26. јула 2021. године. На навечерје славе служено је свечано празнично бденије. Након бденија у порти манастира одржан је пригодан културно-уметнички програм а нешто касније и Света Тајна Јелеосвећења уз учешће више свештенослужитеља и великог броја верног народа.

На сам дан славе служена је прва Божанствена Литургија у куманичком храму док је Света архијерејска Литургија служена нешто касније у летњем параклису. Служио је Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије уз саслужење више свештенослужитеља из Архиепископије београдско-карловачке, Митрополије црногорско-приморске и Епархија будимљанско-никшићке и милешевске. Својим предивним појањем Божанствену Литургију је увеличао хор Свети апостол и јеванђелист Марко при саборном храму Васкрсења Христовог у Подгорици са диригентом мр Људмилом Радовић.

Након заамвоне молитве сви су, предвођени Епископом Атанасијем, кренули у трократни опход око светог храма уз читање Јеванђеља, певање тропара и узношење молитвених прозби. По завршетку литије освештани су славски дарови и пререзан славски колач који је припремио домаћин овогодишњег саборовања, г. Бранислав Кљајевић из Блишкове код Бијелог Поља.

Поздрављајући све присутне и честитајући празник Епископ Атанасије је рекао: – Данас славимо спомен на сва чесна, светла дела Светих Ангела. Прослављамо њих и њихово служење Богу и служење спасењу људи. Њихова дела су безбројна а ми се трудимо да се присетимо неких од тих дела Светих Ангела не бисмо ли се држећи се њих и сами себи добар пут налазили ка вечноме спасењу, ка вечноме животу.

– Најзначајнији догађај у историји јесте долазак Сина Божијега у овај свет, Његово узимање људске природе и живљење са нама. Његово рођење је објавио свету управо Свети Архангел Гаврило. Сетимо се његових речи, како је он објавио ту вест, тај догађај. Стао је пред оне пастире и рекао им: Немојте се плашити, ја вам јављам радост велику.

– Служба Ангела је слављење Бога. Они сав свој живот тако испуњавају славећи Бога, певајући Богу и позивајући друге на служење Богу. И као што је Архангел Гаврило славио и певао Богу заједно са другим Ангелима и свима светитељима који су се придружили томе хору, тако ево дозвао је и нас да и ми, како умемо, заједно са њима славимо Бога и да Богу певамо, нагласио је Епископ Атанасије.

Преосвећени је честитао славу пре свих игуману куманичке обитељи архимандриту Николају и његовим сатрудницима на путу спасења, свим поклоницима који у куманичку светињу долазе, као и свим људима добре воље, пожелевши да се свима испуне све добре молитве које су узнели данас и свих дана.

Домаћин овогодишње славе је са својом породицом припремио и послужење па су сви у манастирској трпезарији били обилато послужени. За трпезом љубави у трпезарији настављени су богоугодни разговори уз појање подгоричког хора који је својим дивним гласовима побрао много аплауза и све симпатије свих гостију. За наредну годину за домаћине славе јавили су се браћа Предраг и Ненад Тошић из Пријепоља.