Слава манастира Светог Николаја у Прибојској Бањи

У понедељак 22. маја 2023. године, на дан када Православна Црква прославља Пренос моштију Светог оца Николаја Мирликијског Чудотворца, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије поводом храмовне славе служио је Свету архијерејску Литургију у Светониколајевском манастиру у Прибојској Бањи.

Саслуживали су настојатељ Светоуспењског манастира у Сељанима код Пријепоља игуман Петар, архијерејски намесник прибојски протојереј-ставрофор Марко Папић, пароси прибојски  протојереј-ставрофор Ранко Милинчић и протојереј Спасоја Вујанић, парох сирогојнски из Епархије жичке јереј Марко Денић, настојатељ манастира Светих Козме и Дамјана на Воденој Пољани код Нове Вароши јеромонах Матеј и протођакон Иван Савић.

Након заамвоне молитве кренуо је трократни опход око храма а потом су пред храмом освештани славски дарови и преломљен славски колач.

Честитајући славу настојатељу манастира Светог Николаја јеромонаху Јовану и пароху бањском јереју Ненаду Тешићу и свима присутнима, Епископ Атанасије је рекао: – Сви данас празнујемо, и дошли смо на свето место. Још увек смо у светлости Светлог Васкрсења Господа нашега Исуса Христа, који је победио смрт, победио све мрачне силе и нама показао пут, и тим победним путем непрестано светли и показује многе међу нама прослављене.

– Свети Николај се и данас зове Мирликијски иако су његово свето тело у оно време пренели на запад. Он припада свим који имају добру намеру да исповедају Бога, да послушају оно чега се придржавао Свети Николај Чудотворац, а то је да погледају у Христово Јеванђеље и да се њега придржавају.

– Господ Бог наш, кроз Своје Свето Јеванђеље, све позива у богољубље и човекољубље, у смирење, доброту, мир. Зато је неопходно да се придржавамо те науке Божије, целог Јеванђеља.

– У овом светом манастиру, на овом светом месту, ми се обнављамо. Обнављамо здравље и душе и тела. И сви ми, који смо данас отворили своје душе у овом светом храму, нећемо отићи без дарова, и од Светог Николаја, и од Господа Бога, рекао је Епископ Атанасије.

Након Божанске Литургије у порти храма приређен је културно-уметнички програм у ком су учествовали народни гуслари, изворне групе, те је уз песму, игру и пријатне богоугодне разговоре, настављено традиционално народно саборовање поред храма Светог Николаја у Прибојској Бањи.