Слава параклиса у Војној академији у Београду

Празнични спомен Покрова Пресвете Богородице, који је слава параклиса Војне академије у Београду, свечано је литургијски прослављен у овој установи у суботу, 14. октобра 2017. године.

Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије, свечано дочекан шпалиром кадета Војне академије, началствовао је Светом архијерејском литургијом уз саслужење војних свештеника капетана Александра Затезала из Команде ваздухопловства и Славка Папића из Војне гимназије, и протођакона Николе Перковића. За певницом су одговарали старији водник Игор Јовановић и г. Немања Иванчић, док је причастан и чин резања славског колача певала појачка група Војне академије Св. Четрдесет мученика Севастијских.

Литургији су присуствовали ректор Универзитета одбране генерал-мајор др Младен Вуруна, начелник Војне академије мајор Горан Зековић, као и колегијум начелника Војне академије. Кум овогодишње славе био је заставник Жарко Богдановић, а за наредну годину пријавио се мајор Жељко Делић.

Након заамвоне молитве Епископ Атанасије је освештао славски колач и жито, и честитајући славу присутнима најпре је пренео поздраве и благослове Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја и Епископа шумадијског и војног г. Јована. У надахнутој беседи Епископ је нагласио да кадети треба да се обуче најпре у томе да буду Божији сарадници, да буду покровитељи угроженима, поруганима, онима у опасности.

– Ви немате право да будете слаби, морате у себи бити сигурни и непорозни, толико сигурни и чврсти да из ваше чврстине и сигурности долази сигурност оном поред вас. Порука овога празника је да нико од нас, нити ми сви заједно, не дамо никакав допринос злу у свету и међу нама, већ увек и само допринос у добру – беседио је владика Атанасије.