Спасовдан– храмовна слава манастира Милешеве

У четвртак 25. маја 2023. године у манастиру Милешеви молитвено је прослављена слава Саборног храма – Вазнесење Господње. Прослава је почела у среду 24. маја 2023. године празничним бденијем које је служио Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије, уз саслужење протојереја-ставрофора Николе Перковића и протођакона Ивана Савића.

На сам дан празника, у четвртак 25. маја 2023. године, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је у Саборном храму Вазнесења Господњег Свету архијерејску Литургију. Саслуживали су настојатељ манастира Успења Пресвете Богородице у Сељанима код Пријепоља игуман Петар, протојереј-ставрофор Никола Перковић, настојатељ манастира Светог Николаја у Прибојској Бањи јеромонах Јован, настојатељ манастира Светих Козме и Дамјана на Воденој Пољани код Нове Вароши јеромонах Матеј и протођакон Иван Савић. Монахиње манастира Милешеве са игуманијом Аквилином улепшале су Божанску Литургију својим појањем.

Након заамвоне молитве кренуо је трократни опход око светог храма уз појање похвалних песама празнику и читања делова из Светог Јеванђеља. По завршетку, пред храмом су освештани славски дарови и преломљен славски колач.

Велики број верног народа са разних страна сабрао се данас у манастиру Милешеви да узме учешће у Божанској Литургији. Међу њима су били и Председник општине Пријепоље Драго Попадић са сарадницима и Начелник полицијске управе Пријепоље потпуковник Жељко Кубуровић са сарадницима.

Честитајући празник игуманији Аквилини и њеним сестрама, присутном свештенству и монаштву и свему сабраном народу, Епископ Атанасије је рекао: – Овај дан, дан Вазнесења Господњег, има тако сажет назив, своје име, Спасовдан, тако драго и љупко име. Сви дани су Божији и сваки од њих подсећа на спасење и опомиње, али овај дан има свој посебан значај, јер је Господ наш заокружио своје дело спасења на данашњи дан. И после онога што је учинио на данашњи дан Господ није престао и даље творити, чинити, радити, али све оно што је било раније и оно што је било касније некако се сабира у овом дану.

– Све дело Божије, све што Господ чини међу нама, у времену и у простору, све усмерено на спасење, а све се сабира на данашњи дан, и зато се овај дан зове Спасовдан.

– Нама хришћанима је највише дато, а посебно нама Православним хришћанима, који смо све то што је од Бога дато сачували исправно. Тужно је то због чињенице што често то заборављамо, превиђамо, често нисмо свесни тога. То благо, од Бога добивено, и од наших предака сачувано, постоји, а најчешће то пренебрегавамо и не користимо се тиме, или не умемо да се њиме користимо.

– Захвалићемо Богу што нас је на данашњи дан овде сабрао, захвалићемо нашим прецима који су нам подигли ову милешевску светињу и онима који су је вековима чували и обнављали, и молићемо се Богу да нас укрепи и оснажи, да ми од Њега не одступимо ни у чему, и да будемо увек у стању ићи у том правцу спасења. Господ наш се вазнео на Небо, али није оставио ове просторе, није оставио земљу, него је показао да ће увек бити присутан и са нама. Он је само повезао Небо и земљу, и шта више, обећао, а обећање је испунио, да ће послати Духа Светога, Силу са Висине, свима онима који се крштавају у име Оца и Сина и Духа Светога, рекао је Епископ Атанасије благосиљајући сав пристни сабрани верни народ.

Игуманија Аквилина са својим монашким сестринством приредила је славску трпезу љубави за све присутне у манастирској гостопримници, где је настављено ово саборовање у славу Божију и спомен Његовог славног Вазнесења на Небо.