Манастир Довоља прославио храмовну славу

Храмовна слава манастира Довоља код Пљеваља, Успење Пресвете Богородице, свечано је прослављена у понедељак 28. августа 2023. године.

Тим поводом Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Свету архијерејску Литургију уз саслужење архијерејског намесника пљеваљског протојереја-ставрофора Саше Јањића, секретара Епархије милешевске протојереја Горана Крстића и протођакона Ивана Савића.

Већина сабраног верног народа постом и молитвом припремала се, па су на позив ђакона приступили и причестили се Божанским Телом и Крвљу Господа Исуса Христа.

Свечана литија око светог храма, уз појање похвалних песама Пресветој Богородици, кренула је након заамвоне молитве па су затим пред храмом освештани славски дарови и преломљен славски колач. Домаћини који су, са својим породицама, заједнички припремили славске дарове а потом и славску трпезу били су академик Славенко Терзић, председник општине Пљевља др Дарио Вранеш, Милорад Потпара, Лазар Зиндовић, протојереј-ставрофор Лазар Вељанчић и Милан Лекић.

Благодарећи Богу за овај дан и честитајући славу свима Епископ Атанасије је поздравио сабрани верни народ пригодном пастирском беседом у којој је, између осталог, рекао: – Прослављамо Најславнију, Најсавршенију, најдостојнију похвале, Пресвету Богородицу. Сав Њен живот је славан, од почетка до краја, ако уопште има и почетка и краја. Када је рођена, као дете, сва је била у врлини, и Њен одлазак био је јединствен. Попут Сина Њенога узнела се на Небо и живи вечно у наднебеским просторима. Ми се захваљујемо и радујемо што имамо прилику да учествујемо у том слављу, у том прослављању те личности.

– Молитвено јој се обраћамо као Мајци, правој мајци, јер нас је усинила у Сину Своме, у Господу Христу. А какав је Њен однос према Сину Њеном био ми сви смо научили у својим домовима читајући свето Предање Цркве, живећи у њему. И ово је управо дан када се подсећамо на све то, да бисмо продубили своје разумевање према Њој, иако је то јединствена личност, и Њој се у разумевању и схватању може приближити само неко ко би успео да се приближи у врлинама.

– Свака обнова најпре почиње у бићу човековом, у души, и то покајањем. Па онда, како напредујемо духовно тако обнављамо и онај простор на којем живимо, и то управо радимо овде на простору Довоље, нагласио је Епископ Атанасије.

Владика је, на крају, у име свих исказао посебну жељу Пресветој Богородици да измоли од Сина Свога, да када се доврши сва потребна материјална обнова ове светиње, да се ово место насели православним молитвеницима, монасима или монахињама, који ће усрдно молити за сав род наш Православни, за благостање у целоме свету и да се све усмери по обрасцу Сина Њенога, Господа нашега Исуса Христа.

У току је опсежна обнова манастира Довоља, те је прослава манастирске славе била права прилика да се најзаслужнијима доделе признања и захвалнице за исказану помоћ. Пљеваљска братства Мрдак, Шљиванчанин, Перуничић, Војиновић и Рондовић, као и Милорад Потпара из Косанице добили су Архијерејске грамате док је академику Славенку Терзићу додељен Орден Белог Анђела Првог степена. У име свих награђених, на додељеним признањима, захвалио се академик Славенко Терзић рекавши да верује да ће она бити још један подстицај да све од себе дају за добробит наше Српске Православне Цркве и нашег српског народа.

Господин Јован Војиновић је са својом породицом, за покој душа својих предака и за напредак и здравље својих потомака, манастиру Довоља приложио икону Пресвете Богородице.

Уследио је потом пригодан културно-уметнички програм у ком су учествовали народни гуслари, певачке групе и фолклорни ансамбли а након програма у порти су домаћини славе приредили заједничку трпезу љубави за све присутне.