Слава храма Светог Николаја Српског у Коловрату

У храму Светог Николаја Српског и Свеправославног у Коловрату код Пријепоља прослављена су у понедељак 3. маја 2021. године два велика празника – Васкрс и храмовна слава. Тим поводом Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије служио је Божанску Литургију уз саслужење старешине храма Свете Лазарице у Прибоју протојереја-ставрофора Ранка Милинчића, архијерејског намесника прибојског протојереја-ставрофора Марка Папића, пароха жупског протојереја-ставрофора Богдана Кувеље, архијерејског намесника пријепољског протојереја Игора Ерића и протођакона Ивана Савића.

Након заамвоне молитве кренуо је трократни опход око светог храма да би потом испред храма био преломљен славски колач и освештано славско жито.

Поздрављајући све присутне који су дошли да заједно са својим Епископом учествују у радости прослављања Васкрсења Христовог и спомена на Христове следбенике Епископ Атанасије је рекао: – Честитам вам на учешћу у победи Христовој, учешће у космичкој, свесветској, историјској радости. Јер, прослављамо највећи историјски догађај и најкориснији историјски догађај – Христову победу над смрћу, Христово устајање из мртвих. Треба мало више да се загледамо у ту радост коју нам је Бог дао и у коју нас је увео, којом располажемо.

– Када ми славимо свето Васкрсење Христово ми себе одевамо у ново рухо, у рухо победе, рухо светлости, постајемо и сами учесници те Његове силе и тог догађаја, и сами постајемо победници, нагласио је Епископ Атанасије и похвалио вернике који се труде да уређују и дограђују свој храм.

За помоћ у изградњи и уређењу храма Светог Николаја у Коловрату Епископ Атанасије је уручио Архијерејске грамате признања заслужним појединцима, браћи Владану и Ивану Матовићу из Београда и Ђорђу Љујићу из Пријепоља.

Старешина храма јереј Небојша Јовановић на крају се захвалио Преосвећеном Епископу Атанасију што је дошао да са верним народом Коловрата и околине подели радост Васкрсења Христовог, али се захвалио и свима који су дошли да својим присуством увеличају прославу славе. Домаћини овогодишње славе Станко Јањушевић, Ненад Тошић и Мирослав Љујић припремили су поред славског колача и жита заједничку трпезу љубави те су се сви заједно послужили у порти храма.